Renginių apžvalgos

2019-04-03 Jautrus filmas pasieks ir Tauragę: ragins nutraukti tylą apie savižudybę

By 2019 3 balandžio15 kovo, 2020No Comments

Balandžio mėnesį  šešiuose Lietuvos miestuose – Kaune, Kelmėje, Tauragėje, Ukmergėje Zarasuose ir Kupiškyje  pristatomas amerikiečių režisierės Lisa Klein dokumentinis filmas „Žodis iš S raidės“. Tauragėje filmo peržiūra vyks balandžio 16 d. 18 val. Kultūros rūmuose.  Nemokamas filmo peržiūras pratęs diskusijos su filmo herojais ir psichologais apie savižudybių situaciją Lietuvoje.

Filmą pristato  JAV ambasada Lietuvoje kartu su JAV kino diplomatijos programa „American Film Showcase“ ir emocinės paramos tarnyba „Jaunimo linija“. Renginiai nemokami.

„Jokia kita tema man nėra tokia skausmingai artima – dėl šios priežasties ir siekiu pradėti taip reikalingą pokalbį. Metas mums drąsiai kalbėti apie savižudybę, nes nei viena šeima neturėtų to patirti,“ – sako amerikiečių režisierė Lisa Klein.

Asmeniškas filmas

Savižudybių tema aktuali ne tik Lietuvoje. Išgyvenusi tėvo ir brolio savižudybes, filmo režisierė Lisa Klein atsimušė į tylos sieną. „Daugelį metų buvau kankinama įvairiausių „kodėl“, kartu patirdama gėdą, kaltę ir sumišimą, kurie lydi po artimųjų savižudybės. Šiuo filmu siekiau pradėti pokalbį, sumažinti gėdą ir tylą, per ilgai lydinčias savižudybės temą. Ir apsaugoti žmones nuo kas dešimtos mirties priežasties Amerikoje,“ – motyvaciją sukurti filmą atskleidžia režisierė.

Filmas „Žodis iš S raidės“ pasakoja bandžiusių nusižudyti žmonių istorijas. Tai žmonės, kurie gyvena tarp mūsų: jauna fotografė, dviejų vaikų tėtis, žmogaus teisių aktyvistė. Čia fiksuojami netikėti asmeniniai atradimai, jautrūs išgyvenimai ir komiškos situacijos. „Žodis iš S raidės“ koncentruojasi ne į statistiką, nesiekia šokiruoti ar bauginti, o kalba apie išgyvenusius žmones, kviečia ne tik susimąstyti, bet ir viltingai nusišypsoti.

Svarbu kalbėtis

Lietuvoje organizuojamų renginių metu, filmo peržiūras pratęs diskusijos su režisiere, vietiniais psichologais ir vienu filmo herojų Craig’u Miller’iu, kuris, išgyvenęs keletą bandymų nusižudyti, rado išsigelbėjimą aprašęs savo patirtį. Būdamas 20 m. jis parašė knygą „Štai koks tai jausmas“ (This Is How It Feels), skleidžiančią žinią, jog gyvenimas yra galimybė, o ne našta, ir keliauja su ja po Jungtines Amerikos Valstijas užsiimdamas savižudybių prevencija.

Diskusijose prie filmo režisierės ir C. Miller’io prisijungs ir lietuviai psichologai. „Savižudybių tema apgaubta tylos tiek Lietuvoje, tiek JAV. Nors pastaraisiais metais statistiškai savižudybių mūsų šalyje mažėja, tai vis dar išlieka didele problema. Tyla šia tema yra viena pagrindinių savižudybės sąjungininkių,“ – sako Greta Laukaitienė, „Jaunimo linijos” vadovė. G. Laukaitienė pabrėžė, kaip svarbu kalbėti apie savo emocinę būseną, nebijoti išreikšti jausmus, todėl diskusijos po filmo rengiamos siekiant išsklaidyti vyraujančius stereotipus. „Visada galima paskambinti „Jaunimo linijai“, kur savanoriai budi 24 valandas per parą,“ – pataria „Jaunimo linijos“ vadovė.

Nemokami seansai

Nemokamose filmo „Žodis iš S raidės“ peržiūrose ir diskusijose su  moksleiviais bei plačiaja visuomene dalyvaus filmo režisierė Lisa Klein, vienas filmo herojų Craig’as Miller’is bei vietiniai psichologai.

Filmo anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=NmMjcVH6TVM&t=4s

Daugiau informacijos:

Rita Stanelytė

El. paštas: rita@jaunimolinija.lt