Minint Lietuvos šimtmetį rekordinio susidomėjimo sulaukęs Lietuvos dainų šventės Ansamblių vakaras suskambėjo dar kartą. Dainų ir šokių ansambliai šį kartą būrėsi naujoje erdvėje – vaizdingoje Tauragės Vasaros estradoje ant Jūros upės vingio.

Ansamblių vakaro „Čia protėvių ir mūsų žemė“ teatralizuotas koncertas atspindėjo valstybės pamato kertinius akmenis: tapatybę, šeimą, darbštumą ir meilę Tėvynei.

Šventėje dalyvavo šalies dainų ir šokių ansambliai, liaudies instrumentų orkestrų ir kapelų muzikantai, dainininkai Ovidijus Vyšniauskas, Rasa Serra, Airida Mockutė, muzikos kūrėjas, atlikėjas Saulius Petreikis, apeigų grupė „Kūlgrinda“, birbynininkas Kęstutis Lipeika. Piemenėlių raliavimus atliko jaunieji folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ solistai Rusnė Zakaitė ir Jokūbas Beržinis.

Vakaras pradėtas iškilminga Ansamblių vakaro (Žemaitijos) ugnies įžiebimo ceremonija bei regalijų įteikimu Tauragės rajono garbės piliečiams: Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Tauragės iniciatyvinės grupės vienam iš įkūrėjui, kultūrininkui, visuomeninkui Jonui Liorančui, ilgamečiam Tauragės bičiulių draugijos pirmininko pavaduotojui, nuo 2013 metų draugijos pirmininkui Rydštate Klaus Norbert Minteriui.

Koncerto programą sudarė keturios dalys. Per šokį ir muziką kviesta pajusti vienybę – pagerbti savo protėvius – baltų gentis, šeimos papročius, šventes ir tradicijas, nusilenkti Motinai žemei, Tėvynei, Kalbai.

Dainomis, šokiais, muzika koncerto dalyviai dalijosi mūsų tautos dvasiniais turtais, primindami papročius, tradicijas, ritualus, nukeldami žiūrovą į mūsų šalies praeitį.

Pirmoje dalyje „Protėvių žemė“ pagerbti protėviai – baltų gentis. Regėjome ritualų vizijas, baltų Dievų Perkūno, Laimos ir Žemynos simbolius, išgirdome užkalbėjimus saugančius gimdyvę, simbolinį Gyvybės ratą, vienijantį mus ir protėvius. Vaiko gimimas šiame rate simbolizuoja Tautos ir Valstybės gimimą.

Antroji dalis „Šeima“ vaizduoti šeimos papročiai, šventės ir tradicijos: darni šeima, pagarba tėvams ir seneliams, harmoninga ir laiminga vaikystė.

Trečioje dalyje „Darbas – duona kasdieninė“ nusilenkėme Motinai Žemei, kurią tūkstančius metų ardami, sėdami, nuimdami derlių mūsų protėviai sukūrė daugybę nuostabių dainų ir apeigų, kuriose aukštinamas darbštumas, pagarba ir meilė Žemei.

Ketvirtoje dalyje „Už Tėvynės laisvę“ Už savo buvimą, kalbą, Tėvynę esame dėkingi protėviams, kuriuos, kaip ir mus, augino ir auklėjo Žemė. Žemaičių gentys ilgiausiai kovėsi už savo ir kitų genčių laisvę.

Ansamblių vakaras unikalus tuo, kad jis yra vienas spalvingiausių Dainų šventės renginių,

jungiantis daugiausia etninės kultūros žanrų: liaudies šokius, žaidimus, dainas, įvairiais liaudies

instrumentais atliekamą muziką.

Teatralizuotas koncertas žavėjo žiūrovus ilgiau kaip dvi valandas. Bendrą įspūdį sustiprino vaizdo projekcijos, šviesos efektai.

Nuoširdus AČIŪ koncerto organizatoriams, kolektyvams– dainų ir šokių ansambliams, liaudies instrumentų ansambliams bei orkestrams, liaudiškos muzikos kapeloms, folkloro dainininkams ir solistams instrumentalistams, jų vadovams.

Rengėjams, dalyviams, ir vadovams padėkos žodį tarė ir Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas.

Tai buvo nuostabi dovana tauragiškiams ir miesto svečiams.