Kultūros paveldo tarnyba

ARTĖJA TARPTAUTINĖ PAMINKLŲ APSAUGOS DIENA

By 2020 17 sausioNo Comments

Balandžio 18-ąją minima Tarptautinė paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena. Šios dienos istorija siekia 1983 m., kai Tarptautinė paminklų ir paminklinių vietų taryba (ICOMOS) inicijavo jos atsiradimą. Nepriklausomoje Lietuvoje Tarptautinė paminklų apsaugos diena pradėta minėti nuo 1997 m., kai Kultūros vertybių apsaugos departamentas (dabar Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos) atitinkamas institucijas paskatino įprasminti šią dieną.

Kiekvienais metais Tarptautinės paminklų apsaugos dienos minėjimui skirtais renginiais norima ne tik suburti paveldosaugininkus pasidalinti patirtimi bei aptarti iškylančias problemas, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į mus supančius kultūros paveldo objektus ir jų išsaugojimo svarbą. Neretai taip nutinka, kad praeiname pro pastatą, kalvą ar akmenį ir net nesusimąstome, kad tai yra paveldo objektas, kuris gali papasakoti labai įdomių istorijų, tik reikia mokėti tą objektą „prakalbinti“. Mūsų aplinkoje yra ne vienas kultūros paveldo perlas ar perliukas, taigi būtent su jais tokių renginių metu ir siekiama visuomenę supažindinti ir tokiu būdu paskatinti elementarią pagarbą mūsų praeities reliktams.

Šiemet Tarptautinė paminklų apsaugos diena bus paminėta dviem renginiais, kuriuos jungia tema „Religijų santaka Tauragėje“. Didesnis akcentas bus skiriamas reformacijai, kadangi 2017 m. Seimas paskelbė Reformacijos metais. Tauragės miestas su reformacija yra glaudžiai susijęs, nes čia evangelikai liuteronai jau nuo XVI a. vid. turėjo savo parapiją, kurią, nepaisant sudėtingų aplinkybių, išlaikė iki šių dienų. Evangelikai liuteronai Tauragės miesto bendruomenėje visada užėmė svarbią vietą ir sugebėjo išlaikyti gerus santykius su kitų konfesijų išpažinėjais, taip parodydami pavyzdį, kad ne skirtumai, o panašumai yra svarbiausi.

Pirmasis renginys, skirtas šiai dienai, įvyks balandžio 18 d. 16 val. Tauragės kultūros rūmuose, kur bus atidaryta nuotraukų paroda pavadinimu „Tauragės kraštas – reformacijos centras“. Parodos tikslas – perteikti evangelikų liuteronų gyvenimą istorijos vingiuose per senas fotografijas, o išlikusį šios religinės bendruomenės paveldą Tauragės krašte akcentuoti per šių dienų fotografijas. Po to vyks ekskursija autobusu pavadinimu „Religijų santaka Tauragėje“(įeina į renginių ciklą VII-asis kultūros pavasaris „Tauragė vakar ir šiandien“). Tauragės kultūros paveldo tarnybos vadovas Edmundas Mažrimas, padedamas religinių bendruomenių kunigų, kitų atstovų, ves ekskursiją, kurios metu norinčiuosius plačiau supažindins su katalikų, evangelikų liuteronų bei stačiatikių parapijų istorijomis ir suteiks galimybę iš arčiau susipažinti su jų kultūros paveldu. Nors gyvename šalia vieni kitų, tačiau reikia pripažinti, kad mažai vieni apie kitus žinome, taigi bus proga susipažinti geriau su skirtingomis religinėmis bendruomenėmis. Pažadame, kad pamatysite ir išgirsite daug naujo ir visai kitomis akimis pažvelgsite į mums tokiomis įprastomis kraštovaizdžio dominantėmis tapusius minėtų religinių bendruomenių maldos namus.

Antrasis renginys vyks balandžio 22 d. nuo 10 val., kai bus tvarkoma Tauragės istorinių kapinių dalis, kurioje stovi apleisti evangelikų liuteronų kapų kryžiai. Tokia situacija susiformavo todėl, kad Antrojo pasaulinio karo metais didelė dalis vokiečių gavo leidimus sugrįžti į Vokietiją. Tuo jie pasinaudojo nepaisydami to, kad čia palieka savo užgyventą turtą, o taip pat ir artimųjų kapus. Taigi, kapų nebebuvo kam tvarkyti, todėl Tauragės istorinėse kapinėse būtent evangelikų liuteronų kapinių dalis atrodo ypač graudžiai – stovi pavieniai palinkę, surūdiję kryželiai, kuriuos gožia tankūs krūmokšniai. 2016 m. balandį, paminint tą pačią Tarptautinę paminklų apsaugos dieną, ši kapinių dalis jau buvo tvarkyta, tačiau nespėta nuo visų kapų pašalinti išsikerojusių krūmokšnių, nuo kryžių bei tvorelių nuvalyti rūdžių, nudažyti jų antikoroziniais dažais. Taigi, reikalinga darbą užbaigti iki galo, o taip pat palaikyti tvarką anais metais tvarkytų kapų plotuose. Tuo tikslu pakvietėme prisijungti Tauragės senamiesčio, Tauragės evangelikų liuteronų bendruomenes bei Lietuvos Šaulių sąjungos LDK Kęstučio šaulių 7-ąją rinktinę, o taip pat kviečiame ir visus kultūros paveldui neabejingus tauragiškius prisidėti prie šio gražaus ir prasmingo darbo. Susitikime renginiuose! 

Tauragės kultūros centro Kultūros paveldo tarnybos vyr. specialistė Vaiva Pelekaitė