Vyrų choras MINTAUJA

Tauragėje Nuskambėjo 6-Asis Vyrų Chorų Festivalis

By 2020 17 sausio No Comments

Birželio 6-ąją dieną Tauragės kultūros rūmuose įvyko 6-asis respublikinis vyrų chorų festivalis „Užtraukim, vyrai, dainą“. Tauragės kultūros centro vyrų choro „Mintauja“ vadovės Danutės Petraitienės iniciuotas renginys belikęs vienintelis toks šalyje, kur renkasi vyrų chorai ir ansambliai.

Nežiūrint į tai, kad vyrų chorai Lietuvoje katastrofiškai nyksta, didesnio dėmesio iš kultūros ministerijos kaip ir nėra, neskaitant to, kad šį festivalį nuolat remia Lietuvos liaudies kultūros centras, skiriamas finansavimas jam surengti.

Jeigu visai išnyks vyrų chorai Lietuvoje – ar begalėsime vadintis dainuojančia tauta? Į rinką įžūliai besiveržianti populiarioji kultūra griauna kultūros tradicines vertybes, kurias atkurti kartais yra ir nebeįmanoma. (Kad jos griaunamos, parodė ir nepagarba liaudies menui per Tauragės miesto šventę, kada jaunimo šokių grupė, nesuderinusi savo pasirodymo su organizatoriais, įžūliai ir nepagarbiai elgėsi, trukdė atvykusiems svečiams, folkloro ansambliams iš įvairių šalies regionų koncertuoti. Ir tai vyksta tada, kai šalyje paskelbti etnografinių regionų metai!!!. Blogiausia, kad tokie išsišokėliai randa pritarimą ir palaikymą.

Vyrų chorų festivalis šįkart sutraukė 5 vyrų kolektyvus. Neskaitant šeimininkų „Mintaujos“, (vadovė Danutė Petraitienė, koncertmeisterė Irena Sadauskienė), atvyko karių savanorių choras „Margiris“ (vadovas Romas Kazlauskas), Kauno miesto choras „Perkūnas“ (vadovas Romaldas Misiukevičius, koncertmeisterė Gailutė Bogdanaitė), Šakių kultūros centro vyrų ansamblis „Akordas“ (vadovė Dalia Zuokienė) ir Jurbarko kultūros centro berniukų choro „Bildukas“ jaunuolių grupė (vadovė Danutė Lapienė, koncertmeisterė Zita Liktienė).

Kiekvienas choras atliko atskirą programą, padainavo po keletą dainų. Kaip visada Jurbarko jaunimas įnešė geros nuotaikos ir energijos. „Bildukas“ jau šeštąjį kartą dalyvavo festivalyje, o šiemet jaunuoliai respublikiniame konkurse „Mes – Lietuvos vaikai“ pelnė I laipsnio diplomą. Tai tikrai svarus šio kolektyvo ir jų vadovės Danutės Lapienės įvertinimas. Po Tauragės festivalio kolektyvas išvyksta į koncertinę kelionę Austrijon.

Kauno miesto vyrų choras PERKŪNAS. (Vadovas Romaldas Misiukevičius) – tarptautinių festivalių Lenkijoje, Prancūzijoje, Estijoje, Rusijoje, Vengrijoje dalyvis. Tauragėje choras nepraleido nė vieno festivalio ir dalyvavo 6-ąjį kartą. Pasak, „Mintaujos“ choro vadovės Danutės Petraitienės, PERKŪNO choristai ir vadovas Romaldas Misiukevičius yra puikūs bičiuliai ir festivalio palaikytojai. Choras gyvuoja šešis dešimtmečius, neseniai Kaune karininkų ramovėje surengė jubiliejinį koncertą. Ir Tauragėje kauniškiai meistriškai padainavo net šešetą vokalinių kūrinių- chorų iš operų, operečių, originalių ir harmonizuotų liaudies dainų

Vyrų ansamblis „Akordas“ iš Šakių, dalyvavo pirmąjį kartą. Tai gražiai dainuojantis kolektyvas, nuolatinis festivalių- konkursų „Šilų aidai“, „Zanavykų balsai“ dalyvis. Tauragėje zanavykų pasirodymas buvo sutiktas labai šiltai.

Šių metų festivalio staigmena ir puošmena, Tauragės kultūros centro lengvosios muzikos orkestro (vadovai Arūnas Rakevičius, Tadas Zakarauskas) pasirodymas savo solo numeriais ir akompanavimas dviem finalinėms visų festivalio dalyvių kartu atliekamoms dainoms. Finalines dainas dirigavo Romaldas Misiukevičius ir Danutė Petraitienė. Pastaroji padirigavo dainą, Aloyzo Žilio parašytą prieš ketvertą` metų būtent Tauragės vyrų chorų festivaliui.

Šių metų festivalio koncertas vadinosi O MYLIMOS MOTERYS ir dainos, eilės skambėjo būtent moterims. Neužmiršta buvo ir Tėvo diena.

Po skambaus koncerto, kurį publika sveikino atsistojusi (ne kartą koncerto metu skambėjo ir šūksniai „Bravo“), sveikinimo žodį Tauragės rajono savivaldybės mero vardu tarė ir padėkas kolektyvų vadovams įteikė Tarybos sekretorė Sonata Jurgilienė. Apdovanojimus, suvenyrus dalyviams teikė, dėkojo ir vyrų chorų atgimimo linkėjo Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis, pavaduotoja Irena Petraitienė.

Šventinės visų chorų vakarienės metu netilo dainos, skambėjo improvizacijos ir visa vyrų choristų šimtinė (tiek maždaug susirinko į festivalį) vieningai sutarė susitikti Tauragėje kitais metais – septintajame vyrų chorų festivalyje „Užtraukim, vyrai, dainą“.

Parengė Eugenijus ŠALTIS

Daugiau nuotraukų